Teknoloji

Windows 11 ve Windows 11 SE ile Gelen Yenilikler

Microsoft’un yeni nesil olarak tanımladığı Windows NT tabanlı Windows ailesinin yeni üyesi Windows 11’in tanıtımı geçtiğimiz haziran ayında tanıtıldı. Kolay kullanım ve esnekliği ile iyi bir kullanıcı deneyimi elde etmeye odaklanılan Windows 11 sürümünde Windows 10’un bir çok eksikliğide giderildi. Kullanıcı arabiriminde yapılan değişikliklerle yeni bir Windows tecrübesi inşa edilmiştir. Windows’un önceki sürümlerinde olmayan pek çok yenilik ile birlikte gelen yeni Windows 11’de ayrıca öğreciler için farklı bir versiyon olan Windows 11 SE gibi önemli bir seçenekde yer alıyor. Yazımızı yayınladığımız tarih itibariyle artık yeni nesil Windows 11 resmen kullanıma sunulmuştur.

Yeni Nesil Windows 11 ile Gelen Yenilikler

Yep yeni özellikler ve güncellemelerle birlikte gelen Windows’un yeri sürümünde, yerleşik uygulamaların büyük bir bölümünde ve kullanıcı arabiriminde ki yenilikçi tasarım sayesinde farklı bir deneyimine kavuşacağımıza hiç şüphe yok.

Trend Tasarım Dokunuşları

İkonlarda kullanılan yuvarlak köşeler ve renklerde pastel tonlara yer verilmesi göz zevkine hitap etmeyi başarmış durumda. Görev çubuğu ortalanmış ve tam ortaya yerleştirilen başlat butonu ise göze ilk çarpan detaylardan biri.

Şimdiye kadar ki windows sürümlerinden tamamen ayrılan yeni nesil windows 11 ilk bakışta keskin ve iddialı tasarım modeliyle gözlerden kaçmayan bir yeniliğe hoş geldiniz diyor.

Yeni Bir özellik Olarak Widget’lar

Android ve İOS işletim sistemlerinden tanıdık gelen bir özellik olan widget’ler windows 11 ile sunulan yeni bir özellik. Widget sistemi masaüstü ve görev çubuğuna entegre edilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Widget özelliği, yapılacaklar listesi, hava durumu ve fotoğraflarınız ile kullanabileceğiniz faydalı bir yenilik olarak görünüyor.

Tam Entegre Microsoft Teams

Microsoft 365 sistemine entegre, arkadaşlarınızla görüntülü, sesli ve mesajlaşarak sohbet etmenizi sağlayan Microsoft Teams uygulaması yeni nesil Windows 11 ile daha görünür hale getirilmiş. Anlaşılan o ki Microsoft bu hamlesi ile bir çok kullanıcıyı kendi safına katılmaya davetini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Görev çubuğunda sabitlenmiş uygulamaya daha kolay erişim imkanı sunulmuş. Ve herhangi bir kullanıcı ile 24 saat süren kesintisiz sohbet deneyimi de oldukça iddialı görünüyor.

Yeni Nesil Sistem Yeni Nesil  Xbox Deneyimi

Yeni nesil Windows oyun modu ile oyun severleri hazzın doruğuna çıkarmayı hedefliyor. DirectStorage ve otomatik HDR özellikleri kazandırılarak daha iyi bir Xbox deneyimi kullanıcılara sunulmuş. Oyun severler şimdiden heyecanlanmaya başlamışlar gibi görünüyor.

Kolay Sanal Masaüstü Özelliği

Windows 11’in getirdiği kolaylıklar ve yeniliklerden biride, birden fazla masaüstü kullanıcıları için kolay geçiş sağlamasıdır. Ayrıca birden fazla masaüstünün tamamında kendine özel ayarlar ve kişiselleştirmeler özelliğine de sahip olabiliyorsunuz.

Çoklu Pencere Desteği

Sanal masaüstü desteğinin yanı sıra tek ekran içerisinde çoklu pencere özelliğini de destekleyen Windows 11, Snap Groups ve Snap Layouts gibi yenilikçi özellikleri de bünyesine dahil etmiş durumda.

Microsoft Windows 11’i tanıtımının ardından öğreciler ve okullar için geliştirmiş olduğu özel bir Windows 11 sürümü olan Windows 11 SE’nin de tanıtımını gerçekleştirdi. Bu işletim sistemi ile okullar ve öğrencileri hedef alan Microsoft, Chrome OS işletim sistemine rakip olarak karşımıza çıkıyor. Henüz çok yeni, çiçeği burnunda yeni nesil Windows 11’in stabilliği tartışılırken Windows 11 SE düşük özellikteki cihazlar için piyasaya sürülüyor.

 

Windows 11 SE ile Gelen Özellikler

Okullar ve öğrenciler için özel tasarlanan bu sistem için güçlü donanım ekipmanı gereksinimi ortadan kaldırılmış. Ayrıca öğrenciler için önemi oldukça fazla olan Microsoft 365 ( excel, word, powerpoint vs. ) uygulamalarının tamamı bu işletim sistemiyle yüklü olarak sunulacak. Daha hafif bir işletim sistemi olan Windows 11 SE öğrenciler için Zoom uygulamasını destekleyecek. Windows 11 serisi ile üçüncü parti uygulamalar daha fazla desteklenecek gibi görünüyor. Microsoft aldığı bu kararın arkasında “öğrencileri gereksiz uygulamaların yükünden kurtamak ve kendilerine gerekli olan doğru uygulamaları kullanmalarına yardımcı olmak” gibi önemli bir düşüncenin yattığını gösteriyor.

Windows 11 SE’de Widget’lar Yok

Windows 11’e göre daha sadeleştirilmiş bir tasarım ile karşımıza çıkan Windows 11 SE’de, Windows 11 ile gelen yenilik widget’lardan da arındırılmış bir durumda. Çocukların dikkatini dağıtmamak üzerine inşa edilmiş bir sistem. Tüm uygulamalar tam ekran modunda ve öğrencilerin yaptığı çalışmalara her yerden ulaşmasını sağlamak adına OneDrive’a otomatik kayıt özelliği eklenmiş durumda.

Şimdiden bilgisayar sektörünün zirvesinde yer alan isimlerden, Asus, Acer, Dell, Lenovo ve Hp gibi bilgisayar üreticileri Windows 11 SE için özel cihazlar üretmeye başladılar bile.

Gelen Aramalar

windows 11 yükseltme windows 11 iso windows 11 sistem gereksinimleri windows 11 indirme windows 11 ne zaman çıkacak windows 11 download windows 11 nasıl yüklenir windows 11 yükleme windows 11 çıkış tarihi windows 11 key

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu