BilgiGezi Rehberi

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Doğa Harikası Yerler

Seyehat etmek, yeni yerler görmek ve turistik faaliyetlerde bulunmak elbette ki çoğumuzun hayallerini süsleyen aktiviteler arasında. Fakat sonradan inşa edilmiş, restorasyonlarla doğal özelliğini kaybetmiş turistik yerler bir müddet sonra sıkıcı olabiliyor. Maceraperest, yaşam dolu ve doğa harikalarını beğenen gezginler için bu yazımızda birbirinden güzel doğal harikaları bir araya getirdik. Buraları ölmeden önce mutlaka görmelisiniz. Kağıt ve kalemi ölmeden önce gidilecek yerler listesini sizlere sunuyoruz.

Ölmeden Önce Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

 

Cerro Tatio Yakınlarında El Tatio Gayzeri

İsmini Şili’nin Cerro Tatio volkan’ından alan El Tatio Gayzeri, deniz seviyesinden tam olarka 4320 km yüksekliktedir. El Tatio Kuzey Şili’nin Atmaca Çölünde yer alır. Dünya üzerindeki farklı görünüme sahip yerlerden biridir. El Tatio’da su yalnızca 85 derecede kaynar. Yüksek rakımlı olmasından dolayı El Tatio, havanın soğuk olduğu sabah saatlerinde daha bir izlemeye değer hale geliyor.

Arizona Antilop Kanyonu

Güneşin tam kanyonun üzerinde olduğu vakite denk geldiyseniz, ruhunuza eşsiz bir mutluluk vereceksiniz. Arizona Antilop Kanyonu adını, uzun yıllar boyunca etrafında serbestçe yaşayan antilop sürülerinden almıştır. Güzelliği ve karmaşıklığı ile aklınıza durgunluk getiren bu kanyonun 120 fit derinliğe kadar ulaştı bölgeleri mevcuttur. Antilop Kanyonu içinden geçen ziyaretçilerine rengarenk bir gösteride bulunur. Bu kanyondan geçtiğiniz sırada karşılaşmanız olası renkler; kırmızı, mavi, menekşe ve turuncu. Amerika Birleşik Devletlerine gittiğiniz mutlaka buraya uğrayın.

Himalaya Dağları, Çiçekler Vadisi

Hindistan tarih dolu bir şehir. Gece kondu ve Gökdelenlerin birbiri içine geçtiği bu güzel ülkeye uğramak, bir gezginin yapılacaklar listesinde yer almalıdır. Çünkü buraya sadece Haziran ve Ekim aylarında uğrama şansınız var. Hindistan yerlilerinin pek bilmediği bu gizli cennet, 1930 yılında bir ingiliz dağcı ve botanikçi olan Frank Smythe tarafından bulundu.

Etrafı dağ ve tepelerle koruma altına alınmış bu vadi, Himalaya Dağlarında bulunan milli parkların en küçüğüdür. Kışın her tarafı karlı tepelerle kaplanan bu vadi, Ekim ve Haziran aylarında tamemen bir yeşil bir cennete dönüşüyor. Ruhunuzu okşayan bu görüntüyü mutlaka görmelisiniz. Çiçekler vadisi ulusal parkı 5,148.57 kilometre kare yüz ölçümüne sahiptir.

Kutsal Hua Dağı

Görülmeye değer yerler listesinin yeni elemanı Çin’den. Kutsal Hua Dağı Çinde bulunan ve 7.217 fit yükseliğe sahip olan ülkenin en yüksek 9. zirvesi unvanına sahiptir. Zirvesi her ne kadar ulaşılamaz görünse de insanlar yüzlerce yıldır zirveye çıkmaya çalışıyorlar. 12 kilometre uzunluğunda dağın zirvesine kadar uzanan bir yolu bulunuyor.

Bu yol öyle tahmin ettiğiniz gibi 3 – 4 metre genişliğinde toprak veya kayalıklardan oluşan bir yok değil. Tehlikelerle dolu. Bunun yerine kayaların üzerinde tahtadan yapılmış dar geçitleri kullanarak dağa tırmanabilirsiniz. Yolun tehlikesinin büyük olması kadar, içinde ki sürprizler de o kadar değerli. Eski Çin Hanedanlıklarının sarayları ve Taoist tapınakları sizi bu tehlikeli yolların üzerinde bekliyor.

Kutsal Hua Dağı üzerinde toplamda 5 tane tepe vardır. Her bir tepenin ayrı bir güzelliğe ev sahipliği yaptığını şimdiden düşünmeye başladınız bile.O zaman o beş tepenin güzellikleri anlatmadan sizin deneyimlerinize bırakalım.

Bu yazıyı daha da uzun yazabilirdik, ama sizlerin sıkılmaması adına burada bırakıyorum. Bu ilk seri olarak yerini alsın, devamını ilerleyen günlerde sizlerle tekrardan buluşturacağız. Yazımız hakkında yorumlarınızı bizlerle paylaşmanız bizi mutlu eder. Olurda bir gün giderseniz eğer, tekrar sitemize gelin ve yazının altına bi yorum yapmayı unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu