Sağlık

Mucizevi Bir Bitki At Kestanesi ve Faydaları

Mucizevi bir bitki olan at kestanesinin faydaları saymakla bitmiyor. Alternatif tıpta geçmişten günümüze kullanılan bir bitki olan At Kestanesi sapindaceae familyasındandır. At Kestanesinin ağaçları uzun boylu, yaprakları tüylü ve uzun saplıdır. At Kestanesi ağacının meyvesi dışı kapsüllü, kapsülleri ise dikenli veya düz şekildedir. Hint kestanesi olarak da bilinen at kestanesinin ana vatanı Hindistan’dır. Amerika, Avrupa ve Türkiye’de de peyzaj çalışmaları ve süs bitkisi olarak kullanılıyor.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen At Kestanesi, zengin içeriği sayesinde tıp alanında oldukça rağbet görüyor. Özellikle Amerika gibi dünyanın önde gelen ilaç firmalarına ev sahipliği yapan bir ülkede sağlık alanı için at kestanesi yetiştiriciliği yapılıyor. At kestanesi, dikkatli bir şekilde kullanılmadığında zehirleyici özelliğe de sahiptir. Bu yüzden at kestanesi kullanımında oldukça dikkatli olmazsanız zehirlenebilirsiniz.

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

At kestanesi yağ, krem ve çay şeklinde kullanılmaktadır. At kestanesinin yağını çıkartmak için meyvelerini kabuğundan çıkartırız. Ardından 45 gün boyunca zeytinyağının içerisinde bekleterek at kestanesinin yağını elde etmiş oluruz. Bir başka kullanım yöntemi ise at kestanesinden çay elde etmektir. At kestanesi kabuğuna sıcak su ekleyerek çayını elde edebiliriz. Ayrıca elde ettiğimiz at kestanesi yağından krem elde ederek de kullanabiliriz.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir ?

At kestanesi, içeriğinde P vitamini ağırlıklı olarak, K, C ve B1 vitaminlerini barındırır. Ayrıca nişasta, şeker, tanen ve saponin gibi maddeleri de bünyesinde bulundurur. Ek olarak flovanlar, fitosterin, vumarin ve adenozingib vitaminlere de sahiptir. Zehirli bir yapıya sahip olan at kestanesi tohumları ise, ilaç sanayii’nde ham madde olarak kullanılmaktadır. Üç katmandan oluşan at kestanesi, en üstte dikenli bir kapsül, altında meyveyi koruyan kabuk ve kabuğun içerisinde ise meyve vardır. Her bir katmanın ayrı bir faydası vardır diyebiliriz. İsterseniz daha fazla uzatmadan şifalı bir meyve olan at kestanesinin faydalarına geçelim.

At kestanesi, güçlü bir ağrı kesici, ve iltihap temizleyicidir.

Alternatif tıpta, basur tedavisinde ek ilaç olarak kullanılmaktadır.

Göğüs ağrısı ve varis tedavisinde kullanılmaktadır.

Kan akışını düzenlemeye yardımcıdır.

Kan dolaşımını hızlardırdığı için yavaş kan dolaşımının neden olduğu rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için tercih edilebilir.

Eklem ve kas ağrılarına iyi gelir.

Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılır.

İçerdiği muhteşem maddeler ile yaşlılığı önler ve sarkmaları ortadan kaldırır.

Kılcal damar çatlamalarının tedavisinde kullanılır.

Vücudumuzda ki gözenekleri kapatma işinde başarılıdır.

Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıkların kötü sonuçlarından korur.

Yara izi tedavisinde etkili bir ilaçtır.

Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Damarları koruyucu özelliğe sahiptir.

Daha zinde bir gün geçirmeniz için yorgunluk ve stresi önler.

Güneş lekelerini temizlemek için kullanılır.

Bayanlarda regl ağrılarının azaltılması için tercih ediliyor.

At kestanesinin yağı, kremi ve çayı ayrı ayrı rahatsızlıkların tedavi edilmesinde daha etkili olabilmektedir. Kremini kullanarak, yüzdeki akne ve sivilcelerin oluşturduğu gözenek boşluklarını doldurmaya yardımcı olurken, yağını kullanarak, kan damarlarınızı korumaya ve kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olursunuz.

Gelen Aramalar

at kestanesi at kestanesi kremi at kestanesi yenirmi at kestanesi yağı at kestanesinin faydaları at kestanesi balsamı at kestanesi kremi faydaları at kestanesi ağacı at kestanesi nasıl kullanılır at kestanesi kremi nasıl yapılır at kestanesi ekstraktı at kestanesi ekstresi at kestanesi ekşi at kestanesi evde bulundurmak at kestanesi evde nasıl hazırlanır at kestanesi ekstraktı faydaları at kestanesi etken maddesi at kestanesi etkinlikleri at kestanesi enerji at kestanesi essin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu