BilgiSağlık

Mide Yanması Nedir ? Mide Yanmasını Nasıl Önyelebiriz ?

 

İnsanlar arasında en sık rastlanan rahatsızlıklar arasında gösterilen mide yanması yaşam kalitesini düşüren önemli bir hastalıktır. Mide yanması başlı başına bir rahatsızlık olmasının yanı sıra diğer yeni rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Küçük bir problem diyerek es geçmemek lazım. Peki mide yanmasının nedenleri nelerdir ? Mide yanmasını nasıl önleyebiliriz ?

Mide Yanması Nedir ?

Mide ve yemek borusunun bağlantı kısmında, genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanmasının tetikleyicisi genellikle tüketilen besinlerdir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarının habercisi olan mide yanması, tüketilen besinlerin ağza kadar gelmesini ve kötü bir yanma hissini uyandırır. Ayrıca asidik bir tat verir. Mide yanmasını reflü ve gastrit gibi rahatsızlıklar ve bir mide mikrobu olan helicobakter plori tetikleyebilir. Ayrıca baharatlı yiyecekler, sarımsak ve soğan mide yanmasına neden olan yiyeceklerin başlıca olanlarıdır.

Mide yanmasının teşhis edilmesi için endoskopi yaptırmanız gereklidir. Erken önlem alınmayan mide yanması rahatsızlığı, yemek borusu kanserine yakalanma riskini arttırabilir. Yemeklerden sonra doğal yollarla, elma yiyerek, suya karbonat ekleyip içerek, zencefil ve meyan kökünün suyu ile mide yanmasının önüne geçebilirsiniz.

Mide Yanmasını Nasıl Önleyebiliriz ?

Mide yanmasını önlemek için çeşitli ilaçların var olmasına rağmen doğal yollarla mide sağlığımızı korumanın önemini anlatmaya gerek bile olduğunu düşünmüyorum. Kullandığınız ilaçların yan etkilerini düşünmeniz bile yeterlidir. Mide sağlığına önemli katkıda bulunan lif içeren gıdalar ile mide yanmasının önüne geçebilirsiniz. Tahıllar bu yönüyle bizlere iyi bir seçenek olarak görünüyor. İçerdiği besin maddeleri arasında bulunan, selenyum, demir ve magnezyum gibi maddeler ile de mide sağlığımızın iyi olmasına yardım etmektedir.

  • Ayrıca mide yanması için süt tüketmeniz oldukça sağlıklı bir tercihtir. Genellikle laktozlu süt tercih edilmesine nazaran biz, laktozlu sütün bazı kişilerde yan etki meydana getirmesinden dolayı, laktozsuz süt tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ama laktozun mide asidini dengeleyici özelliğini bilmenizde de fayda vardır. Çünkü laktozun etkileri kişiden kişiye değişmesinden dolayı tercihlerinizi size iyi gelen seçenekten yapmanızda fayda vardır.

 

  • Bir diğer yöntem olarak yemeklerden sonra bir bardak karbonatlı su içerek mide yanmasını önleyebilirsiniz. Mide yanmasının yanı sıra mide bulantısı ve kusma gibi hayatınızı olumsuz etkileyen faktörleri engellemeye yardımcı olur. Bir yemek kaşığı kadar karbonatı bir bardak ılık su ile karıştırarak içebilirsiniz.

 

  • Halk arasında bilinen ve nesilden nesile sözlü aktarılan geleneksel bir yiyecek olarak tahin de mide yanmasını önleyen besinler arasında yerini almaktadır. Çok yaygın olmayan bir besin olan tahini son yıllarda doktorlar da sıkça tavsiye etmeye başlamıştır.

 

  • Mide yanması problemini önlemek için zencefili yemeklerden eksik etmemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca damak tadında son derece hassas olduğu için yemeklerde tercih etmeyenler için ise zencefil çayı tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Ya da çay demlerken demliğe 3 – 5 adet zencefil atarak türk çayıyla birlikte de içebilirsiniz.

 

  • Tansiyon rahatsızlığı bulunan kişiler için tehlikeli olan meyan kökü de mide yanmasının önüne geçen bitkilerdendir. Meyan kökünü soğuk su ile demleyerek tüketmek, yemek borusunu koruyacağı gibi midenize de ferahlık verir.

 

  • Mide sağlığını genel olarak koruyan önemli bir meyve olan elmayı yemeklerden sonra yiyerek, mide yanmasının önüne geçebilirsiniz. Yemeklerden sonra çay içmek yerine bir tane elma yiyerek mide sağlığınızı korumaya ne dersiniz ?

Mide Yanması Olanların Uzak Durması Gereken Şeyler

Öncelikle sürekli mide yanması yaşayan kişilerin, alkol ve sigara gibi bağımlılıkları varsa bunlardan uzak durmaları tercih edilir.

Soğan, sarımsak, acı biber ve baharatlardan uzak durmaları gerekir.

Yatmadan hemen önce yemek yemekten uzak durulmalıdır.

Mide bölgesine baskı uygulayan kıyafetler tercih edilmemelidir.

Çok yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Gelen Aramalar

mide yanması mide yanması neden olur mide yanması ne iyi gelir mide yanmasına ne iyi gelir mide yanmasını ne geçirir mide yanması ilacı mide yanmasına sebep olan yiyecekler mide yanmasına iyi gelen şeyler mide yanmasına iyi gelen yiyecekler mide yanması belirtileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu