TeknolojiBilgi

Intel vs AMD İşlemciler

İşlemci denince akla ilk gelen markalar, AMD ve Intel. AMD yaptığı yeniliklerle piyasaya hızlı bir giriş yapsa da Intel hala söz sahibi olmaya devam ediyor. Bu yazımızda işlemci piyasasının ezeli rakipleri hakkında bilgi vereceğiz. Yeni bir laptop almaya karar verenler veya hayalindeki bilgisayarı toplamak isteyenlerin üzerinde düşündüğü ilk konu, AMD mi yoksa Intel bir işlemci mi tercih etmeliyim. Bizde kafanızı kurcalayan bu soruyu cevaplandırmaya çalışacağız. Yıllardır tartışılan AMD mi Intel mi sorusuna tam olarak cevap vermek mümkün gibi görünmüyor. Fakat bu iki işlemci arasında sıkışıp kaldıysanız, şimdi sizlerle paylaşacağımız her iki işlemcinin de avantajları ve dezavantajları sayesinde mantıklı bir karar verebilirsiniz.

AMD özellikle son zamanlarda yaptığı ataklar sonucu adından oldukça fazla söz ettirmeye başladı. Oyun tutkunlarının yeni nesil ekran kartları ile birlikte yüksek CPU arayışına girmesi işlemcilere olan rağbeti arttırdı. Intel de boş durmuyor tabii ki. Intel de yeni nesil işlemcileri ve Iris gibi duayen bir ekran kartıyla birlikte oyuncuların tekrardan kendisini tercih etmelerini sağlamaya çalışıyor.

 

İntel mi AMD mi ?

Fiyat & Performans ürünleri

AMD, ryzen ve zen serileriyle birlikte iyi ivme kazandı. Bu işlemci modelleri sayesinde oyun bilgisayarlarının içerisinde yer almayı başardı. Öyle ki oyuncular tarafından en çok tercih edilen işlemci modeli oldu. AMD işlemcilerinin oyun bilgisayarlarının içine yerleşmesi, aslında her şeyi açıklamaya yetiyor. AMD işlemcilerinin fiyat performans ürünü olduğunu da söylemekte sakınca yoktur. Aynı özelliklere sahip intel işlemciler bir tık daha fazla fiyattan satılıyor. Eğer bütçeniz kısıtlı ve oyun oynamayı seviyorsanız, tercihinizi AMD’den yana kullanmalısınız. Yüksek teknoloji işlemcileri en uygun fiyattan piyasaya sunan AMD oyuncuları mutlu etmeyi başarıyor.

AMD, Intel’in koltuğunu sallasa da düşürmeyi başaramadı. Intel hala sektörde söz sahibi olmaya devam ediyor. Böylece intel hala iyi bir işlemci olduğunu söylüyor.

Video & Grafik Tasarım

Bilgisayarı gündelik ve oyun için tercih edenlerin yanı sıra, video ve grafik tasarım işleri için kullananlar da mevcut. Grafik tasarım ve video render işlemleri ile ilgilenenler için AMD ryzen 7 ve ryzen 9 modelleri ile oldukça iyi iş çıkarırken, Intel Core X serisi ile bu sektörün lideri olduğunu ortaya koyuyor. Burada tercihinizi ihtiyacınızı görecek bir işlemciden yana kullanmanız sizin faydanıza olacaktır. Seçenek çok ve tercih sizin.

Oyun İçin Hangi İşlemci ?

Her iki işlemci de oyun kategorisinde oldukça iddialı. 10. nesil Intel Core i9 10900k son nesil olmamasına rağmen, lansmanda oyun için en hızlı işlemci olarak tanıtılmıştı. Öte yandan AMD de Ryzen 9 5900X modelini piyasaya sürdükten sonra Intel’in liderliğini sona erdirmişti. Grafik Tasarım ve Video bakımından her iki işlemci markasınında kafa kafaya olduğunu söyleyebiliriz. Grafikerler için işlemciler aslında sistemin en önemli parçasıdır. Bu yüzden iyi bir araştırma sonucu karar vermeleri en mantıklı olanıdır.

Sonuç olarak, AMD’nin kendini geliştirmesi ve Intel’in kendine güvenerek fazla atılım göstermemesi sonucu AMD aradaki farkı kapattı ve hatta bir adım da öne geçti demek yanlış olmaz. Bu durum kullanıcılar için oldukça fırsatlı bir durumu ortaya çıkardı. Rekabet hız kazandı ve daha uygun fiyata daha yüksek performans ürünleri almamıza olanak verdi.

Tüm bu saydıklarımız ışığında iki işlemci markasının da gerçekten başarılı ürünleri mevcut. Bunlar arasından bir seçim yapmanız gerektiğinde işlemci modelleri incelemelerine bakarak, sizin için her bakımdan uygun olan ürünü almanız yararınıza olacaktır.

Gelen Aramalar

intel vs amd intel vs amd ryzen intel vs amd ekşi intel vs amd 2021 intel vs amd işlemci intel vs amd laptop intel ve amd işlemci karşılaştırma intel vs amd market share intel vs amd quora intel vs amd qual o melhor intel vs amd quiz intel core i5-8265u vs amd quad core r5-3500u intel q6600 vs amd phenom ii x4 955 intel q9400 vs amd fx 6300 intel q8200 vs amd phenom ii x4 intel q8300 vs amd athlon ii x4 intel core 2 quad vs amd phenom ii x4 intel vs amd which is better intel vs amd which is better for gaming intel vs amd warzone intel vs amd workstation intel vs amd which is better for coding intel vs amd windows 11 intel vs amd work culture intel vs amd which processor is best for gaming intel vs amd which one is better intel vs amd technopat intel vs amd test intel vs amd temperature intel vs amd tdp intel vs amd transistor density amd vs intel thermal intel vs amd threadripper intel vs amd table intel vs amd tdp measurement intel vs amd tom’s hardware intel vs amd ekşi intel vs amd equivalent intel vs amd emulation intel vs amd equivalent chart intel vs amd editing intel vs amd epyc intel vs amd en pc gamer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu