SağlıkBilgi

Hamilelikte Kullanılan Vitaminler Nelerdir?

Hamilelik muhteşem bir duygu, sevinç ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Her zamankinden daha fazla vitamin ve mineral ihtiyacınızın olduğu, mental sağlığınızın iyi olduğu ve kendinize en çok dikkat etmeniz gereken bir süreçtir. Bu süreç içerisinde sağlıklı beslenme ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almanız en uygun seçenektir.  Hamilelikte kullanılan vitaminler için doktor gözetiminde olmanızda fayda vardır.

Fakat bazı zamanlarda bazı önemli besin maddelerinin eksikliğini hissedebilirsiniz. Bu gibi dönemlerde ek vitamin ve mineral takviyeleri ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu eksikliği giderebilirsiniz. Hamilelik süreci içerisinde kullanılan vitaminler farklılık gösterir. Bu farklılıklar normal vitamin takviyelerine ek olarak fazladan demir ve folik asit içermesidir.  

Hamilelik Sürecinde İhtiyaç Duyulan Vitaminler 

Hamilelik süreci içerisinde gerekli olan vitaminler folik asit, demir, kalsiyum, çinko, bakır, D vitamini ve B6 vitaminidir. Ayıca hamilelikte Omega-3 yağınıda tercih etmelisiniz. 

Hamilelikte Omega-3 Yağını Çokça Tercih Etmelisiniz 

Bebeğinizin beyin gelişimi için ihtiyaç duyduğu Omega-3 yağını tüketmeye özen göstermelisiniz. Zengin Omega-3 kaynağı olan balık tüketimini bu süreç içerisinde arttırmalısınız. Balık ve Omega-3 yağ asitlerini yüksek oranda içeren besinleri sevmiyor ve yiyemiyorsanız, bunun için takviye ürünlerle bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Omega-3 yağı; 

Beyin gelişimine iyi gelir.  

Göz ve kalp sağlığını destekler.  

Büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.  

Bağışıklığı güçlendirir ve daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenize olanak sağlar. 

Hamilelikte D Vitamininin Önemi  

Bebeklerin üçüncü trimester dönemi olarak adlandırılan hamileliğin 27. Ve 40. Haftasını kapsayan süreçte anne adaylarının D vitamini kullanması, bebeğinizin kemik gelişimini hızlandırır. Daha güçlü bir bedene sahip olmasını sağlar.  

Aynı zamanda anne adayını, bebeğin sağlığını kötü etkileyecek hastalıklara karşı korur. Hamilelikte mental sağlığınızı bozacak depresyon dönemlerini önler. Ayrıca mental sağlık hakkında detaylı bilgi için “ Mental Sağlık Nedir ?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz . 

D vitamini, bebeğinizin kemik gelişimini destekler. Kısacası sağlıklı bir hamilelik süreci için oldukça önemlidir.  

Kalsiyum Kullanmanın Önemi  

Hamile bayanların günde 1 gram kalsiyum ihtiyacı vardır. Hamilelik sürecinde süt, yoğurt, beyaz peynir, fındık ve badem gibi kalsiyum bakımından zengin içerikler tüketilmelidir. Kalsiyum, bebeğin iskelet ve kemik yapısının güçlenmesi için önemlidir bir besin değeridir. Hamilelik süresi boyunca kas, kemik ve eklem ağrısı yaşayan annelerin kalsiyum eksikliği sebebiyle böyle bir rahatsızlığa yakalandığı söylenebilir.   

Hamilelikte B12 Vitamini  

Protein bakımından zengin içeriklerle beslenmeyen anne adaylarının yeterince B12 vitamini aldığını söyleyemeyiz. B12 vitamini eksikliği sağlıklı beslenme ile giderilebilir. Fakat doğal yollardan giderilemeyen B12 eksikliğini takviye ürünlerle giderebilirsiniz.  

Hem bebek sağlığı için hem de kendi sağlığınız için oldukça önemli olan iyot eksikliği, mental sağlık problemlerine yol açmaktadır. İyot eksikliği aynı zamanda erken doğum problemine sebep olabilmektedir. Bu süreç içerisinde iyot eksikliğinizi yine doktor tavsiyesi ile kullanacağınız takviye ürünlerle giderebilirsiniz.  

Bebeğinizin ve sizin sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilmeniz için vitamin takviyelerine henüz gebe kalınmadan başlanmalıdır. Doğum öncesi dönemde başlanan vitaminler doğum gerçekleşene kadar kullanılmalıdır. Bu süreç bazen daha uzun bir sürece yayılabilir. 

Doğum öncesi kullanılan vitaminler ishal, mide bulantısı ve çeşitli farklı yan etkileri hissettirebilir. Bu tarz sorunların önüne geçmek için mutlaka tavsiye aldığınız doktorunuza başvurmanız önemlidir.  

Vitamin takviyelerini bol sıvı ile tüketin. Yemek öğünlerinde bol lifli yiyecekler tercih edin. Bağırsak yumuşatıcı kullanın ve hamilelik süreci boyunca fiziksel aktivitelerinizi arttırın.  

Gelen Aramalar

hamilelikte kullanılan vitaminler kadınlar kulübü hamilelikte kullanılan vitaminler ishal yaparmı hamilelikte kullanılan vitaminler bebeğe kilo aldırır mı hamilelikte kullanılan vitaminler kilo aldırır mı hamilelikte kullanılan vitaminler hamilelikte kullanılan vitaminler isimleri hamilelikte kullanılan vitaminler ilaçları gebelikte kullanılan vitaminlerin yan etkileri gebelikte kullanılan vitaminlerin isimleri hamilelikte kullanılan d vitamini ilaçları gebelikte kullanılan vitaminlerin yan etkileri hamilelikte kullanılan vitaminler ishal yaparmı gebelikte kullanılan vitaminler kilo yaparmı hamilelikte kullanılan takviye ilaçlar hamilelikte kullanılan psikiyatrik ilaçlar hamilelikte kullanılan vitaminler kilo aldırır mı hamilelikte kullanılan antibiyotik ilaçlar hamilelikte kullanılan antidepresan ilaçlar hamilelikte kullanılan vitaminler bebeğe kilo aldırır mı hamilelikte kullanılan ilaçlar kilo aldırır mı gebelikte kullanılan antiemetik ilaçlar gebelikte kullanılan antihipertansif ilaçlar gebelikte kullanılan antifungal ilaçlar hamilelikte kullanılan d vitamini ilaçları hamilelikte kullanılan d vitamini hamilelikte kullanılan d vitamini ilaçları isimleri gebelikte kullanılan d vitamini hamilelikte kullanılması gereken vitaminler hamilelik öncesi kullanılması gereken vitaminler hamilelikte kullanılan vitaminler kadınlar kulübü hamilelikte kullanılan vitaminler kilo aldırır mı hamilelikte kullanılan ilaçlar kilo aldırır mı gebelikte kullanılan ilaçlar kadınlar kulübü hamilelikte kullanılan vitaminler bebeğe kilo aldırır mı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu