Sağlık

Enerji Değeri Yüksek Spor Öncesi Tüketilmesi Gereken Besinler

Spor öncesi beslenme önerileri..

VÜCUDUMUZA EN ÇOK ENERJİ VEREN SPOR ÖNCESİ TÜKETEBİLECEĞİNİZ BESİNLER

Günümüzde sıklıkla görülen sorunlardan birisi de halsizlik ile birlikte görülen enerji düşüklüğüdür. Bu enerji düşüklüğü nedeni kansızlık ve depresyon gibi birçok faktör olabilir. Ancak enerjinizi yükseltmenizi sağlayacak birçok yiyecek vardır.

Enerji veren besinler

Muz

Muz, potasyum içeriği açısından oldukça zengin bir meyve türüdür. Bu yüzden muz tüketerek acil olarak enerji ihtiyacınızı gidermeniz mümkündür. Bunun yanında muzun içerisinde bulunan potasyum kaslar için oldukça önemlidir. özellikle de spor yapanların, ağırlık çalışanların kaslarını daha çok güçlendirmeleri için muz tüketmeleri gerekir.

Yumurta

Yumurta sağlığımız için önemli yiyeceklerden bir tanesidir. Yumurta enerji düzeyini arttırır. Sabah kahvaltılarında yumurta tüketmek gün içerisinde yaptığınız tür işlere odaklanmanıza ve günü verimli bir şekilde geçirmenizi sağlar.

Kuruyemişler

Kuruyemişler içerisinde bulundurduğu en yüksek kalori sayesinde en hızlı enerji veren besinlerdir. Kuruyemişlerin içerisinde yüksek oranda omega-3 ve B12 vardır. Her gün 1 avuç tüketmeniz tavsiye edilir.

Su

İhtiyacınız olan enerjinin bir kısmını sudan almanız mümkündür. Ağır aktivitelerde bulunduğumuz zaman enerji ve su kaybederiz. Bu nedenle su içerek kaybettiğimiz enerjiyi tekrar kazanmamız mümkündür.

Balık

Balık omega 3’ün en temel kaynağıdır. Omega-3 yağ asidi enerjinizi hızlı bir şekilde yükseltir Bu yüzden enerjik olmak için balık tüketmeniz gerekmektedir.

Spirulina

Spirulina, enerji veren bitkiler arasında yer almaktadır. Ayrıca su yosunlarından birisidir. Spirulina oldukça fazla miktarda protein içermektedir. Az kalorili bir besindir ve enerji kaynaklarından birisidir.

Yukarıda belirtilen besinleri düzenli olarak tükettiğiniz takdirde enerjik bir yaşama sahip olacaksınız. Aynı zamanda bu besinlerin sağlık açısından da pek çok faydaları bulunur. Kendinizi halsiz hissettiğiniz zamanlarda hemen bu besinleri tüketmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu