Bilgiİş Dünyası

Emeklilikte 18 Yaş Öncesi Sigortalılık Geçerli Mi?

18 yaş öncesi sigortası bulunan kişilerde, ilk sigortalılık süresinin belirlemesi için ilk defa sigortalı olunan tarih belirlenirken 18 yaşın doldurulmuş olduğu tarih baz alınacaktır.

Emeklilikte 18 Yaş Öncesi Sigortalılık Geçerli Mi?

İlk defa sigortalı olunan tarih, sigortalılık süresine belirleyen ve doğrudan etkili olan kriterler arasında yer aldığı için oldukça önemlidir.

18 yaş öncesi sigortası bulunan kişilerde, ilk sigortalılık süresinin belirlemesi için ilk defa sigortalı olunan tarih belirlenirken 18 yaşın doldurulmuş olduğu tarih baz alınacaktır. 18 yaşını doldurmadan önce sigortalılık süresinin başlaması ile alakalı merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Bu sorular arasında 18 yaş öncesinde başlayan sigortalılık durumunun emeklilik hesabı sırasında geçerli olup olmadığı en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. 18 yaş öncesinde stajyer sigortası bulunan, ebeveynlerinin 18 yaş öncesi sigorta yaptırdığı kişiler ve genç yaşta sigortalı olan kişiler ile alakalı Emeklilikte 18 Yaş Öncesi Sigortalılık Geçerli Mi? sorularının cevapları hakkında ayrıntılı  bilgiye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

18 Yaş Öncesi Yapılan Sigorta Sigortalılık Süresini Başlatmaz

5510 ve mülga 506 sayılı Kanunlar’a göre her ne kadar 18 yaş altındaki işe giriş sigortaları sigortalı oluş süresinin başlangıcı olarak kabul edilmese de, 18 yaş altında yapılmış olan çalışmalar bu sigortalı kişilere SSK kapsamında sigortalılık sürelerinin hesaplanma aşamasında prim ödeme gün sayısına eklenecektir.

Kapsamında 18 Yaş Öncesi Sigortalılık bulunan kişilerin işe giriş sigortaları sigortalılık süresinin başlangıcı olarak kabul edilmemektedir fakat 18 yaş altında yapılan çalışmalar bu kişilerin SSK dahilindeki sigortalılık süresi hesaplanırken prim ödeme gün sayısına eklenmektedir. Sigortalılık süresinin belirlenmesini sağlayan ilk defa sigortalı olunduğu tarih için 18 yaşının doldurulduğu tarih geçerli sayılacaktır.

Emeklilik Hesabı İşe Girilen Tarihe Göre Başlıyor

Diğer taraftan sigortalılık süresi 18 yaşının doldurulduğu tarihten itibaren başlasa bile 4447 ve 4759 sayılı Kanunlara ve SSK’nın 12-99 Ek Genelgesi’ne göre  emeklilik hesabı yapılırken işe girilen ilk tarih baz alınmaktadır. Yani 18 yaşından önce işe girerek 18 yaş öncesi sigortalı olan kişilerin sosyal güvenlik kademeli emeklilik sistemine göre emekli olacakları tarih belirlenirken ilk işe girişleri tarihi üzerinden hesaplama yapılacaktır. Yani 18 yaş altı sigortalılık durumu sigorta süresinin başlangıcına etki etmese de daha önceki kademeleri tabii olarak emekli olmayı sağladığı için  avantajlı bir durum almaktadır.

Gelen Aramalar

emeklilikte 18 yaş uygulaması emeklilikte 18 yas alti sigortanin onemi emeklilikte 18 yaş sgk emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık ssk emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık kademeli emeklilikte 18 yaş uygulaması emeklilikte işe giriş 18 yaş altı emeklilikte 18 yaş uygulaması kademeli emeklilikte 18 yaş uygulaması emeklilikte işe giriş 18 yaş altı emeklilikte 18 yas alti sigortanin onemi emeklilikte 18 yas alti sigortanin onemi emeklilikte işe giriş 18 yaş altı emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık emeklilikte 18 yas alti sigortanin onemi sgk emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık ssk emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık emeklilikte işe giriş 18 yaş altı kademeli emeklilikte 18 yaş uygulaması emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık emeklilikte 18 yas alti sigortanin onemi sgk emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık ssk emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık emeklilikte 18 yas alti sigortanin onemi emeklilikte işe giriş 18 yaş altı emeklilikte işe giriş 18 yaş altı emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık sgk emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık ssk emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık emeklilikte 18 yas alti sigortanin onemi emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık sgk emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık ssk emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık emeklilikte işe giriş 18 yaş altı kademeli emeklilikte 18 yaş uygulaması emeklilikte 18 yaş uygulaması kademeli emeklilikte 18 yaş uygulaması emeklilikte işe giriş 18 yaş altı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu