Sosyal Medya

2021 Yılında Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya

Günlük yaşantımızda önemli bir yere sahip olan Sosyal Medya platformları, dünya genelinde insanların birbirleriyle iletişim kurmalarının en basit ve kolay yoludur. Dijital ortamda bilgiyi bulmak, yaymak,  paylaşmak, mesajlaşmak, ürünlerinizin reklam ve tanıtımını yapmayı sağlayan en popüler araçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki 2021 yılında Dünya’da ve Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları hangileridir ?

Bireylerin yanı sıra, toplulukların, kurum ve kuruluşların aktif olarak yer aldığı sosyal medya platformları, aynı anda karşılıklı iletişimi sağlayan popüler bir kültür haline geldi. Sosyal medya aracılığı ile bireylerin farklı kişilerin oluşturduğu, içeriklere, yazılara, haberlere, görsel medyalara, fikirlere ve günlük yaşantılarının özetlerine ulaşmaları çok kolay bir hale geldi. İnsanların göz önünde olmaları ve görünmek istemeleri bu platformların büyümesini sağlayan en büyük etken de diyebiliriz.

Günümüzde dünya üzerinde en çok kullanıcı kitlesine sahip olan Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Whatsapp, Messenger, TikTok gibi Sosyal Medya uygulamaları insanların birbirleriyle etkileşim ve iletişim içerisinde olmalarını sağlıyor. Toplumun her kesiminden insanlara eşit söz hakkı tanıyan bu platformlar kullanıcıların içerik üretmesini sağlıyor. Dijital ortamda insanların istediği içerikleri üretmesi sayesinde, insanlar istediği ve aradığı içeriğe kolaylıkla erişim sağlayabiliyor.

2020 yılında Covid-19 pandemisinin başlamasıyla sosyal medya kullanıcı sayısında 4,20 milyarlık büyük bir artış meydana geldi. Pandemi ve kapanma süreçleriyle birlikte insanların artık vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya platformları hakkında düzenli olarak çıkarılan raporlar ışığında en çok kullanılan sosyal medya platformlarına göz atalım.

İlgili Makaleler

Dünya’da En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

 

Facebook

Dünya’da, günümüzde kullandığımız sosyal medya platformlarının ilk örneği diyebileceğimiz Facebook, son yıllarda popülaritesini kaybetmiş gibi görünse de WE ARE SOCİAL 2021 raporuna göre hala dünyanın en çok kullanılan sosyal medya mecrası unvanını elinde bulunduruyor. Aylık 2.74 milyar kullanıcı sayısına hitap eden Facebook, yine Dünya’da ilk 5 içerisinde yar alan Whatsapp, Facebook Messenger ve Instagram gibi platformlarında sahipliğini elinde bulunduruyor. 2004 yılı şubat ayında yayın hayatına başlayan Facebook sürekli kendini sürekli geliştirerek yerini korumayı devam ettirecek gibi görünüyor.

Youtube Video Paylaşım Platformu

Dünya genelinde 2.sırayı ise Google’ın sahibi olduğu Youtube video paylaşım platformu alıyor. Özellikle video yükleyicilerine iyi paralar kazandırması neticesinde buralara gelen Youtube, 2,29 milyar aylık kullanıcı kitlesine sahip. 2005 yılında bir hayvanat bahçesi videosu ile yayın hayatına başlayan Youtube, kendini geliştirmeye ve büyümeye devam ediyor.

Whatsapp

Whatsapp, küresel ölçekte en çok kullanılan 3. sosyal medya uygulaması olmayı başardı. Yayınladığı yeni gizlilik sözleşmesi ile oldukça tartışma yaratan ve büyük bir kullanıcı kitlesinin vazgeçtiği Whatsapp üçüncü sırada yer alıyor.

Facebook Messenger

Facebook, 2011 yılında piyasaya sürdüğü Facebook Messenger ile Dünya genelinde kullanılan sosyal medya platformları arasında 4.sırayı almayı da başardı. 1,30 milyar kullanıcı kitlesine sahip olan Messenger, genellikle karşılıklı iletişim için tercih ediliyor.

Instagram

Kısa videolar ve fotoğraf paylaşım platformu olarak yayın hayatına başlayan Instagram ise bu sıralamanın 5. sırasında yer almayı başardı. Reklam, tanıtım ve iletişim için oldukça rağbet gören, çoğumuzun hayatının vazgeçilmezi olmayı başaran Instagram 1,22 milyar kullanıcı kitlesine sahip.

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

 

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında Facebook Messenger’ın yerine yeni bir mecra olarak Twitter’ı görüyoruz. Sıralamalar değişse bile dünya genelinde ilk beşe giren uygulamalardan oluşan bir ilk dört var, Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında. Türkiye’de nüfusun yüzde 70’i sosyal medya kullanıyor. Yani bu her 10 kişiden 7’sinin sosyal medya kullandığı anlamına geliyor.

1. Youtube

Youtube, Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de sosyal medya kullanıcılarının yüzde 94 oranla tercih ettiği Youtube, Türkiye’de liderlik koltuğunda yer alıyor.

2. Instagram

Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 90’ının tercih ettiği Instagram bu listenin ikinci sırasında yer alıyor.

3. Whatsapp

Whatsapp, Türkiye’de  en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında üçüncü sırada yer alıyor.

4. Facebook

Dünya genelinde ilk sırada yer alan Facebook, Türkiye’de popülerliğini kaybetmiş durumda. Yüzde 79’luk bir kullanıcı kitlesini çeken Facebook, önümüzde ki yıllarda ilk 5’e bile giremeyebilir.

5. Twitter

Son yılların trend sosyal medya platformlarından olan Twitter, Türkiye’de ilk 5’e giren sosyal medya platformları arasında yerini aldı.

Ayrıca bu yazımızın içinde yer almamasına rağmen ateşli bir Tik Tok severseniz, sizleri bir diğer yazımız olan,” Tik Tok Video Nasıl İndirilir ? “başlıklı yazımıza davet ediyoruz.

 

Dipnot : Yazımız da kaynak olarak We Are Social’in 2021 yılı raporlarını esas aldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu